Nuo naujojo Seimo darbo pradžios praėjo 100 dienų, tačiau kaip gerai prisimename, ką prieš rinkimus žadėjo politikai? 13-ta pensija, daugiau finansavimo įvairioms sritims, didesni atlyginimai, optimizavimas — tai tik maža dalis politikų pasiūlymų, kaip pagerinti Lietuvos žmonių gyvenimą.

Nešališkas politikos stebėsenos tinklas „Žinau, ką renku” prieš rinkimus rengė debatus ir prašė vienmandatininkų įvardyti 3 įsipareigojimus rinkėjams, kuriuos įgyvendins, jei bus išrinkti. Kviečiame prisiminti, ką žadėjo kandidatai ir ko galime tikėtis iš šios kadencijos Seimo.

Daugiausiai spręstinų klausimų — švietime

Ilgą laiką viešojoje erdvėje aptarinėjami švietimo iššūkiai dėl universitetų jungimosi, prastų moksleivių mokymosi pasiekimų, pedagogų atlyginimų sulaukė ir vienmandačių apygardų kandidatų…


Rugilė Andrejevskytė, Žinau, ką renku

Debatai Raseiniuose

Europos Parlamento rinkimuose, kurie vyks jau šį sekmadienį, gegužės 26 dieną, varžosi 16 sąrašų dėl 11 vietų Europos Parlamente. Nešališkas jaunimo politikos stebėsenos tinklas „Žinau, ką renku“ pakvietė kandidatus į Europos Parlamentą į debatus skirtinguose Lietuvos miestuose ir miesteliuose. …


Vasario 5–8 d. kandidatų į merus debatų apžvalga

Vasario 5–8 dienomis penkiose savivaldybėse — Jonavos, Kretingos, Rokiškio, Kalvarijos ir Kauno rajono — politikos stebėsenos tinklo Žinau, ką renku savanoriai surengė pirmuosius iš 58 debatus tarp kandidatų į merus. Skaičiuojama, kad debatuose apsilankė per pusę tūkstančio, o virtualiai stebėjo apie 15 tūkstančių rinkėjų.

Populiariausi pirmosios debatų savaitės kandidatų pažadai: gerinti infrastruktūrą, didinti investicijas ir labiau įtraukti gyventojus į vietos valdymą. …


Likus mėnesiui iki savivaldybių tarybų ir merų rinkimų, politikos stebėsenos tinklas Žinau, ką renku kviečia užduoti klausimus kandidatams į merus virtualioje platformoje www.zinaukarenku.lt bei dalyvauti debatuose tarp kandidatų 56 Lietuvos savivaldybėse.

Jaunos, nuovokios, bet ne visuomet atsakingai į dalyvavimą rinkimuose žiūrinčios auditorijos dėmesį siekiama patraukti sugretinant kandidato pasirinkimą su nauju išmaniuoju. „Kai renkamės telefoną keliame jam aukštus reikalavimus. Norime, kad jis turėtų pakankamai atminties, talpų akumuliatorių, spartų procesorių, o sukurtas būtų patikimo gamintojo. O kaip renkamės politikus rinkimuose? Ar jie kalba užsienio kalbomis, ar viešina savo veiklą ir nepamirš pažadų? …


Indrė Žebrauskaitė

„Gėda”,- sakė Seimo pirmininkas tūkstantinei miniai po to, kai parlamentui pritrūko drąsos išmesti priesaiką sulaužiusį kolegą. „Gėda”,- sekmadienį gali tekti ištarti ir beveik 22 tūkstančiams zanavykų, kurie prie balsadėžių neatėjo dar pirmame ture.

Po to, kai Konstitucinis teismas (KT) pripažino, kad nuslėpdamas savo ryšius su buvusiu KGB agentu Seimo narys Mindaugas Bastys sulaužė duotą priesaiką ir šiurkščiai pažeidė Konstituciją, Seime neužteko balsų apkaltos keliu jį pašalinti. Tai sukėlė didžiulį pasipiktinimą visuomenėje ir prieš pat tūkstantiniai miniai susirenkant prie Seimo, M.Bastys iš jo pasitraukė pats.

Tačiau nei KT išvada, nei Seimo pirmininko kartu su minia skanduota „gėda” nesutrukdė M.Basčiui…


Politikų deklaruojami atvirumo visuomenei ir dialogo pažadai lieka neišpildyti, o abejonės dėl VRK veiklos skaidrumo — neišsklaidytos. Diskusija „Išbandymas rinkimams: kaip sugrąžinti visuomenės pasitikėjimą“ buvo atšaukta iki renginio pradžios likus mažiau nei valandai, nes paskutinę minutę dalyvauti atsisakė LVŽS atstovė Agnė Širinskienė ir VRK pirmininkė Laura Matjošaitytė.

Nors apie diskusijos dalyvius LVŽS frakcija buvo informuota derinant jų atstovo dalyvavimą renginyje ir informacija apie renginį buvo viešai skelbiama nuo pirmadienio, prieš pat renginį organizatoriai gavo žinutę dėl LVŽS atstovės Agnės Širinskienės atsisakymo dalyvauti diskusijoje: “Laba diena, turiu blogą žinią — Agnė nebuvo įspėta, jog moderuos Edmundas, dalyvaus Miliūtė — kaip LRT…


Prieš rinkimus kaip įprasta partijos lepino rinkėjus pažadų gausa, o kur šie nugula praėjus rinkimams? Ar rinkiminėse partijų programose deklaruoti skambūs tikslai taip ir liks rudeninėse rinkėjų svajonėse? Kol naujai iškepti parlamentarai apšilinėjo kojas lengva ranka balsuodami už įstatymus jų neskaitę, politikos stebėsenos tinklo „Žinau, ką renku“ savanoriai itin atidžiai skaitė ir analizavo, kur rinkėjams duoti valstiečių ir žaliųjų pažadai nukeliavo po rinkimų.

Triuškinamai laimėję rinkimus ir formuodami valdančiąją koaliciją Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderiai žadėjo, kad būtent jų rinkiminės programos pagrindu bus formuojama naujosios Vyriausybės programa. Tačiau ar tikrai visos priešrinkiminės nuostatos pasiekė Vyriausybės programą?

Pasirodo, vos kiek…


Didžiosios Britanijos referendumas dėl pasitraukimo iš Europos Sąjungos dar kartą labai skaudžiai priminė vieną didžiausių ES problemų — demokratijos deficitą. ES piliečiai nežino, kokią įtaką jų kasdieniniam gyvenimui daro ES lygiu priimami sprendimai, kas ir kaip juos priima, ką veikia mūsų visų išrinkti europarlamentarai. Politikos stebėsenos tinklas „Žinau, ką renku“ tęsia prieš pusantrų metų pradėtą tradiciją ir kviečia dar kartą pasižvalgyti po mūsų šalies atstovų Europos Parlamente veiklos statistikos subtilybes.

Europos Parlamento narių aktyvumą kruopščiai fiksuoja belgų portalas votewatch.eu, kurio surinktais duomenimis ir rėmėmės analizuodami Lietuvos europarlamentarų darbą. Europos Parlamento informacijos biuro Lietuvoje administratoriaus ryšiams su žiniasklaida Roberto Pogorelio teigimu…


Didelio atgarsio visuomenėje sulaukusi Matuko istorija, dėl kurios vasario 14 dieną Seimas sušaukė neeilinę sesiją ir skubos tvarka priėmė įstatymo pataisas, uždraudžiančias bet kokį smurtą prieš vaikus, abejingų nepaliko. Už įstatymo pakeitimus parlamentas tada pasisakė vienbalsiai — 116 balsų už. Didžiąją daugumą rinkėjų iš pradžių užplūdo palengvėjimo jausmas, po kurio, deja, sekė natūralus klausimas: ,,Tik 116 balsų? Nejau kiti parlamentarai prieš?“. Greitai panaudojęs antros klasės dalybos žinias, rinkėjas suprato, kad bene penktadalio seimūnų nuomonės jis nežino. Už? Prieš? Susilaikė? Atsakymas paprastas — balsavime tiesiog nedalyvavo.

Dažnas iš mūsų net nesusimąstome ir nesivarginame patikrinti, kaip dažnai išrinkti tautos atstovai aplanko savo…

Žinau, ką renku

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store